Wysłanie dziecka do przedszkola często jest trudnym przeżyciem zarówno dla rodzica, jak i dla malucha. Często wiążę się z powrotem rodzica do pracy i pierwszą, dłuższą separacją z dzieckiem. Dla naszej pociechy to cały szereg zmian od innego otoczenia, przez nowego opiekuna, do zupełnie nowej organizacji dnia. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na ten moment, by przebiegł jak najmniej boleśnie dla obu stron.
1. Nie rzucaj dziecka na głęboką wodą.
Dobrym pomysłem jest przyzwyczajanie dziecka do zostawiania go samego, np. z babcią. Powoli wydłużaj czas rozłąki, przyglądaj się uważnie, jak dziecko reaguje na Twoje wyjścia i powroty. Jeśli często jest to płacz i złość, zastanów się, czy na pewno jest już gotowe na pójście do przedszkola.
2. Porozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu.
Przygotuj dziecko na mniej wspólnie spędzanego czasu. Wytłumacz, że musisz iść do pracy lub zająć się inną aktywnością, opowiedz, jak mniej więcej będzie wyglądał jego pobyt w przedszkolu. Postaraj się podkreślać jak najwięcej superlatywów bycia w przedszkolu, zachęć go nowymi koleżankami/kolegami, dużym wyborem zabawek, podwieczorkami, ale też przesadnie nie idealizuj. Możesz opowiedzieć dziecku historię ze swojego dzieciństwa albo poopowiadać o kolegach/koleżankach z przedszkola i wspólnych zabawach. Najważniejsze byś nie straszył dziecka przedszkolem – „pospiesz się, w przedszkolu nikt nie będzie na Ciebie czekał!” – wyrobisz tym negatywny stosunek dziecka do przedszkola. Możesz również pokazać dziecku budynek przedszkola lub za zgodą przedszkolanek albo dyrekcji, wprowadzić dziecko na teren przedszkola, pokazać jak wygląda w środku, pozwolić pobawić się z dziećmi. Być może dzięki temu dziecko, zamiast bać się przedszkola, nie będzie mogło doczekać się pierwszego dnia w nim.
3. Naucz dziecko samodzielności.
Wiem, że czasami wolisz dla świętego spokoju i oszczędności czasu ubrać dziecko, nakarmić je i pomóc w toalecie, jednak to zdecydowanie nie pomoże mu w przedszkolu, gdy pod ręką nie ma mamusi, gotowej pomóc w każdej sytuacji. Zachęcaj dziecko do samodzielności od najmłodszych lat, staraj się też wypracować z nim rutynę – będzie mu wtedy łatwiej wskoczyć w określony rytm przedszkola.
4. Oswajaj dziecko z grupą.
Dziecko powinno nauczyć się funkcjonować w grupie. Jeśli w Twojej okolicy nie ma tak zwanych „klubów malucha”, w których dzieci uczą się współpracy i słuchania opiekuna, zabierz je na plac zabaw, gdzie będzie miało okazję poznać inne dzieci i nauczy się wspólnej zabawy z nimi.
5. Wybierz się razem z dzieckiem po „wyprawkę”.
Dzieciom często dużą przyjemność sprawia wybieranie kredek, piórnika, worka na strój gimnastyczny. Możesz podczas zakupów opowiadać dziecku, co będzie się wiązać z każdym elementem jego wyposażenia – wzbudzisz tym jego ekscytację i chęć wykorzystania nowych rzeczy.
6. Pozwól dziecku wziąć do przedszkola ulubioną zabawkę.
Maluch będzie się czuł pierwszego dnia zdecydowanie bezpieczniej, jeśli zabierze ze sobą coś, co będzie kojarzyło mu się z domem.
Każde dziecko jest wyjątkowe i będzie inaczej reagować na kontakt z nowym otoczeniem. Bądź uważna i przyglądaj się wszystkim jego reakcjom. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe i potrzebują więcej czasu na oswojenie się z przedszkolem i zasadami w nim panującymi. Gdy jednak Twoje dziecko reaguje wyraźnie przesadnie, zastanów się, czy nie odroczyć zapisu do przedszkola. Jeśli musisz iść do pracy, warto w takiej sytuacji pomyśleć o zaangażowaniu babci lub opiekunki w domową opiekę nad dzieckiem.