Jak nakłonić dziecko do wyjścia z domu?

Wydawać by się mogło, że wszystkie dzieci uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu. Nic bardziej mylnego, jest wiele dzieci, które wolą siedzieć w domu. Jakie są tego przyczyny? Jak temu zaradzić i co w takiej sytuacji może zrobić rodzic?

Dlaczego moje dziecko nie chce wychodzić z domu?

Większość dzieci nie wyobraża sobie dnia bez wyjścia z domu. Zamknięte pomieszczenia to dla nich męczarnia, a każdą chwilę najchętniej spędziłyby bawiąc się w najlepsze na podwórku. Są też dzieci, które wolą siedzieć w czterech ścianach i nie mają ochoty na podwórkowe zabawy czy popołudniowe spacery.

W wielu przypadkach niechęć do wychodzenia z domu nie jest przyczyną problemów, lecz ich symptomem. Warto zajrzeć pod powierzchnię całej sytuacji i tam szukać przyczyny ewentualnego problemu. Oto kilka powodów, dla których dziecko możę nie chcieć wyjść z domu:

• Obawia się, nie radzi sobie z emocjami i ucieka od świata zewnętrznego. Dzieci często nie zdają sobie sprawy ze swoich ukrytych obaw i lęków. Dlatego większość z nich, na rozpaczliwe pytania rodziców odpowiada: ‘nic się nie dzieje’, lub ‘o nic nie chodzi’. Może być tak, że dziecko przytłoczone jest sytuacją w szkole. A może obecna sytuacja w domu jest nieciekawa. Często jest tak, że stresowe sytuacje przytłaczają dzieci, a te, nie umiejąc skonfrontować się ze swoimi emocjami i nie rozumiejąc ich – uciekają w świat gier komputerowych.
  • Nie widzi nic złego w ciągłym przebywaniu w wirtualnej rzeczywistości. W wielu rodzinach dziecko już od najmniejszych lat dostaje zielone światło na wszelkiego rodzaju gry, oglądanie telewizji i tym podobne rzeczy. Mając zezwolenie rodziców, oddaje się tej rozrywce bez umiaru. Po pewnym czasie rodzic uświadamia sobie, że jego dziecko nie potrafi nawet na chwilę obejść się bez telefonu, tabletu czy komputera, i zaczyna strofować dziecko na każdym kroku. Winowajca tej sytuacji jest jeden – rodzic. To rodzice nie wyznaczyli żadnych granic, dając dziecku tym samym zezwolenie na samowolne działanie. A niczego nieświadome dziecko nie widziało nic złego w wielogodzinnych grach.

Moja dziecko nie chce wychodzić z domu, co robić?

• Porozmawiaj, postaraj się zrozumieć, wytłumacz. Rodzice często zezwalają na wszelkiego rodzaju aktywności internetowe swoich dzieci. Po pewnym czasie doznają nagłego olśnienia i z ich ust słychać już jedynie zakazy. Jest to błąd, ponieważ zdezorientowane dziecko nie rozumie co się dzieje. Jest sfrustrowane, a z tej frustracji rodzi się stres, rodzinne kłótnie i nieporozumienia. Porozmawiaj z dzieckiem na spokojnie. Wytłumacz, dlaczego nie powinno się odcinać od świata zewnętrznego. Wysłuchaj także tego co ma Ci do powiedzenia i postaraj się je zrozumieć.
  • Pokaż możliwości i nakieruj. Wiele dzieci nie ma na siebie pomysłu. Idą więc na łatwiznę i sięgają po tableta. Pokaż dziecku alternatywę, ujawnij przed nim możliwości jakie niesie aktywne spędzanie czasu. Delikatnie nakieruj je na właściwą drogę. I przede wszystkim, sam daj mu dobry przykład.
  • Ustalcie wspólne zasady (nie zapominając o kompromisach!) W dzisiejszych czasach, całkowity zakaz korzystania z dobrodziejstw elektroniki byłby wobec dziecka prawdziwym barbarzyństwem. Warto więc wspólnie ustalić zasady, których będą trzymać się wszyscy domownicy. Przedstaw dziecku swoje obiekcje i propozycje zasad. Następnie wysłuchaj tego co ma Ci do powiedzenia dziecko i wspólnie dojdźcie do kompromisu. Zasady można spisać na papierze, tak aby każdy mógł się na nie powołać.