Sprawdzone sposoby jak nauczyć dziecko dbałości o higienę jamy ustnej

little girl brushing teeth

Mleczne i stałe. Każdy z nas zna ten podział i od razu słysząc to hasło wie, że chodzi oczywiście o zęby. I o ile mleczne ząbki u naszych pociech z upływem czasu zastąpią zęby stałe – tak alternatywa dla tych drugich jest mniej atrakcyjna. Pozwól swojemu dziecku jak najdłużej cieszyć się zdrowymi i mocnymi ząbkami. Jak to osiągnąć? Wbrew pozorom jest to banalnie proste.

Po pierwsze zadbaj o odpowiednio dopasowaną szczoteczkę na potrzeby Twojego dziecka. Pamiętaj przy tym, że dziąsła maluszka są o wiele mniej odporne na tarcie niż dorosłej osoby, zatem by uniknąć krwawienia dziąseł zadbaj by szczoteczka była miękka i rozmiarem dopasowana do ząbków maluszka. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo szczoteczek o różnych kształtach, kolorach oraz nadrukowanych obrazkach. Taka szczoteczka sprawi, że używanie jej będzie dla dziecka jeszcze bardziej przyjemne.

Po drugie pamiętaj, że dzieci nie lubią intensywnych, miętowych smaków. Zatem jeśli chcesz uniknąć niechęci dziecka do mycia ząbków zaopatrz je w pastę z bardzo szerokiej gamy past do zębów dla najmłodszych. Znajdziesz tam pasty o takich smakach jak malina, pomarańcza, jagody, guma do żucia czy też coca-cola. Poza zachęcającym smakiem pasty te wzbogacone są w dużą zawartość wapnia co dodatkowo wzmacnia szkliwo ząbków.

Po trzecie pamiętaj, że dziecko czerpie od Ciebie wszelkie wzorce. Zatem ucz dziecko od najmłodszych lat dobrych praktyk na swoim przykładzie. Znajdź każdego dnia czas na szczotkowanie zębów razem ze swoja pociechą rano i wieczorem, a jeśli masz takie możliwości i czas najlepszą praktyką byłoby wspólne mycie ząbków po każdym posiłku. Może to być sposób na chwilę wspaniałej zabawy z dzieckiem, a przy okazji dbałość o higienę jamy ustnej. Myjąc razem zęby dajesz dziecku dobry przykład, jednocześnie uczysz je prawidłowego szczotkowania, dokładności oraz zachęcasz do regularnego mycia ząbków.

Po czwarte zwróć uwagę, że aby zapobiegać  próchnicy nie wystarczy samo regularne mycie zębów. Istotną rolę w prawidłowej dbałości o higienę jamy ustnej oraz w zapobieganiu próchnicy odgrywa zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce oraz spożywanie niesłodzonych napojów. Ogranicz słodycze w diecie dziecka, a napoje słodzone zastąp zwykłą wodą. Dzięki temu nie tylko będziesz zapobiegać próchnicy, ale dodatkowo zadbasz o zdrowy rozwój swojej pociechy, zminimalizujesz występowanie pobudzenia od nadmiaru cukru oraz wystąpienia w przyszłości poważnych schorzeń zdrowotnych jak na przykład cukrzyca.

Po piąte nie zapominaj o regularnych kontrolnych wizytach u stomatologa. Dobierz odpowiednio specjalistę, któremu powierzysz opiekę dentystyczną nad swoim dzieckiem. Nie skazuj swojej pociechy na traumę związaną z wizytą u dentysty, któremu brakuje dobrego podejścia do dzieci, bez umiejętności pedagogicznych. To bardzo ważne. Uraz do stomatologa wyniesiony z dzieciństwa będzie ciągnął się za Twoim dzieckiem przez całe życie. Niech wizyta u dentysty będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

 

 

 

Facebook